Habitat Derneği’nin kurucusu Sezai Hazır hayata gözlerini yumdu

Necla DALAN

Sivil toplum çalışmalarında öncü isimlerden, özellikle gençlerin karar alma süreçlerinde yer alması için mücadele veren Habitat Derneği’nin kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Sezai Hazır, vefat etti. Birçok projesine yakından tanık olduğum, hayatını sivil topluma ve gençlere adamış olan Sezai Hazır’ın ani vefatı büyük üzüntü yarattı.

Habitat Derneği’nden yapılan açıklamada, “Sivil toplum dünyası ve Habitat’tan yolu geçen herkesin hayatına dokunan bir insanı, kurucu ve Yönetim Kurulu Başkanımız Sezai Hazır’ı ani kaybedişimizin üzüntüsü içerisindeyiz. Can dostumuz, yol arkadaşımıza Allah’tan rahmet, ailesine, yakınlarına ve tüm sivil toplum camiasına başsağlığı diliyoruz” denildi.

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da Hazır’ın vefatı için bir mesaj yayınladı. Hisarcıklıoğlu mesajında “Genç girişimcilere yol gösteren, sivil toplum çalışmalarında öncü bir arkadaşımızdı. TOBB Genç Girişimciler Kurulu Başkan Yardımcısı, Habitat Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sezai Hazır’ın vefatını üzüntüyle öğrendim. Allah’tan rahmet, ailesine ve yakınlarına başsağlığı diliyorum. Mekanı cennet olsun” dedi.

AMELİYAT SONRASI KOMPLİKASYON MU OLDU?

Sezai Hazır, geçen hafta bir ameliyat geçirmişti. Operasyondan sonra kendisini arayan ve soran dostlarına X’ten bir mesaj yazdı ve “Hayatta ne kadar yaşadığın değil, yaşarken ne kadar dost biriktirdiğin çok önemli iyi ki varsınız dostlar” dedi.

İş insanı Aslı Kurul Türkmen, Hazır’ın vefatıyla ilgili sosyal medyada yaptığı yorumda “Dün yazıştık, ameliyat olmuştu, zoru bitti sandık. Hayat çok kısa, hemen görüşelim dedik. Çok çok çok üzgünüm” derken iş insanı Alphan Manas da “Ameliyat komplikasyonu olduğuna eminim. Çünkü dün akşam konuştum kendisiyle. Böyle bir şey varsa bu işin peşini asla bırakmam” şeklinde bir mesaj attı.

GENÇLERİ DESTEKLEYEN HABİTAT DERNEĞİ’NİN KURUCUSU

Yıldız Teknik Üniversitesi Jeodizi Mühendisliği mezunu olan Sezai Hazır, özel sektörde çalışmanın ardından gençlerin karar alma süreçlerine katılımı ve kapasite geliştirmeleri amacıyla Habitat Derneği’ni kurdu. Habitat Derneği (Habitat) sürdürülebilir kalkınma alanında çalışan bir sivil toplum kuruluşu. Dernek, 1997 yılından beri Türkiye’de gençlerin kapasite geliştirmeleri ve inovatif düşüncelerinin desteklenmesi kapsamında özel sektör ve kamu ortaklıklığında bilgi ve iletişim teknolojileri, finansal bilinç, girişimcilik, kırsal kalkınma, yönetişim programları yürütüyor.

Sezai Hazır, 1997–2005 arasında Birleşmiş Milletler zirvelerinde Türkiye Hükümeti Resmi Heyetinde Danışman Statüsü’nde yer aldı.2004 yılında TOBB ile Türkiye’de TOBB Genç Girişimciler Kurulu (GGK) ve TOBB Kadın Girişimciler Kurulunun kurulmasına destek verdi.

Türkiye’deki girişimlerini 178 ülkede yer alan iyi örneklerle buluşturarak; Türkiye ekosistemiyle global girişimcilik ekosistemi arasında köprü görevi gören GEN Türkiye 2020 yılının Aralık ayında kuruldu. GEN Türkiye, Habitat Derneği idari yönetiminde, Global Girişimcilik Networkü’nün bir parçası olarak çalışmalarını sürdürmektedir.

Sezai Hazır, Habitat Derneği’nde Kurucu Başkan, TOBB GGK Başkan Yardımcısı ve GEN Türkiye Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı olarak görevlerine devam ediyordu.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x