Türksat 6A, uzaya gönderilmeye hazır

AA

Türksat Genel Müdürü Hasan Hüseyin Ertok, Türkiye’nin ilk yerli ve milli leşme uydusu Türksat 6A’nın uçuş modeli ve anten testlerinin tamamlandığını belirterek, sistemin genel yapısıyla ilgili testlerin ardından uydunun paketlenerek fırlatma merkezine gönderileceğini ifade etti.

Ertok, ABD’nin başkenti Washington’da düzenlenen dünyanın en büyük uydu fuarı Satellite 2024’e katılmak üzere geldiği sırada AA muhabirinin sorularını yanıtladı.

“Birkaç küçük testten sonra fırlatma merkezine gönderilecek”

Haziran sonunda uzaya gönderilmesi planlanan Türkiye’nin ilk yerli ve milli haberleşme uydusu Türksat 6A’ya yönelik çalışmalarda gelinen son aşamaya değinen Ertok,

Çalışmalar artık sonuna geldi diyebiliriz. En önemli uçuş modelinin testleri ve anten testleri geçtiğimiz haftalarda tamamlandı. Şimdi sistemin genel yapısıyla ilgili birkaç tane ufak tefek testler yapılacak, daha sonra uydunun paketlenerek fırlatma merkezine gönderilmesi aşamasına geçilecek.

dedi.

“10 yıldır yüzlerce mühendis üzerinde çalıştı”

Hasan Hüseyin Ertok, haziran sonu itibarıyla uydunun fırlatılmasının hedeflendiğini belirterek, sona yaklaşılırken tarihte kaymaların olabileceğini söyledi.

Yaklaşık 10 yıldır yüzlerce mühendisin Türksat 6A’nın üzerinde çalıştığını ve uydunun fırlatılışının heyecanla beklenildiğini dile getiren Ertok, uydunun ABD’nin Florida eyaletinde bulunan Cape Canaveral Üssü’nden Space X firmasına ait Falcon 9 roketiyle uzaya gönderileceğini kaydetti.

“Türkiye’deki uydu ekosisteminde çok büyük bir kilometre taşı”

Türksat Genel Müdürü Hasan Hüseyin Ertok, Türksat 6A’nın önemine dikkati çekerek, şunları söyledi:

Türksat 6A’nın en büyük önemi, ülkemizin şu ana kadar yaptığı en büyük yerli üretim uydu olması. Üzerinde birçok ekipman, yazılım sistemleri, yer sistemleri yerli olarak geliştirdi. Türksat 6A’nın en önemli tarafı, Türkiye’deki uzay ekosisteminde, uydu ekosisteminde çok büyük bir kilometre taşı olması.

Türksat 6A’nın 42 derece doğu boylamında yer sabit yörüngeye yerleştirileceğini belirten Ertok, söz konusu yörüngede ömrü biten Türksat 3A uydusundaki bazı müşterilerin Türksat 6A’ya aktarılmasının planlandığını anlattı.

Türksat 6A’nın hizmete alınmasıyla Hindistan ve Endonezya’ya kadar olan bölgenin de kapsama alanına gireceğine işaret eden Ertok, “Böylece kapsam alanımızı daha da genişletmiş olacağız.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x